3 marca 2021

Drop

wszystko, czego szukasz

Ciśnieniowy ekspres do kawy

Najpopularniejszym urządzeniem w domu, które pomoże przyrządzić ulubioną kawę, taką jak z najlepszej kawiarni, jest ekspres ciśnieniowy. Ze względu na jego budowę wyróżniamy kilka ich rodzajów.

Działanie ekspresu ciśnieniowego jest proste i opiera się na przepuszczeniu gorącej wody pod ciśnieniem przez zmieloną kawę, na skutek czego uwalnia się kawowy napar, który skrapla się do odpowiedniego pojemnika. Najważniejszym elementem budowy każdego ciśnieniowego ekspresu jest pompa, która wytwarza ciśnienie między 9 a nawet 19 barów.

Istotne jest także sitko, przez które przepuszczana jest woda. Budowa ekspresów ciśnieniowych zazwyczaj opiera się na trzech pojemnikach.

W przypadku ekspresów wysoko i niskociśnieniowych pojemnik na wodę znajduje się w górnej części ekspresu do kawy, a napar pod wpływem działającego ciśnienia skrapla się w jego dolnej części i może być nalewany bezpośrednio do filiżanek. W niektórych ekspresach montuje się także pojemniki na mleko, z których wytwarzana jest pianka do latte lub cappuccino.