28 października 2021

Drop

wszystko, czego szukasz

Czy części zamienne odbiegają jakością od oryginalnych?

Prędzej czy później każdy właściciel samochodu stanie przed koniecznością jego naprawy, co będzie wiązało się z wymianą zużytej części na nową. Jednak zanim do tego dojdzie i znowu będziemy mogli jeździć naszym samochodem, będziemy musieli się zastanowić, czy chcemy skorzystać z możliwości zakupu części oryginalnych, czy może bardziej przemawia do nas skorzystanie z zamienników? W pierwszej opcji będziemy mieli gwarancję wysokiej jakości, ale też będziemy musieli się liczyć z tym, że zapłacimy za nią całkiem sporą kwotę. W drugim przypadku będziemy mogli zapłacić znacznie mniej, ale jak to wygląda pod kątem jakości i wytrzymałości takich części? Czy są one tak samo dobre jak te oryginalne? Czy wybierając je, nie narażamy się na sytuację, w której za chwilę ponownie będziemy musieli wymienić daną część?

Zwróćmy uwagę od kogo je kupujemy

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli chodzi o części zamienne, to tak naprawdę będą nam proponowane ich dwa rodzaje. Jedne będą częściami zamiennymi, ale markowymi. To oznacza, że będą one wyprodukowane przez dobrze znane nam firmy, które zajmują się również produkcją oryginalnych części. Drugie będą tak zwanymi podróbkami, a więc będą produkowane przez nieznane firmy, bardzo często w Chinach, a to oznacza, że różnica między nimi, a tymi oryginalnymi częściami będzie ogromna. Jeśli zdecydujemy się na markowe zamienniki, to możemy mieć pewność, że będą one wysokiej jakości, będą oferowały nam trwałość, a chociaż będą znacznie tańsze niż części oryginalne, to montując je w ASO, będziemy mieli prawo skorzystać z gwarancji, która będzie obejmowała 2 lata. Jeśli jednak zdecydujemy się na zamienniki, które będą podróbkami, to pewni możemy być jedynie tego, że będą one bardzo tanie. Jeśli chodzi o ich jakość i trwałość, to może się okazać, że będziemy tutaj mieli sporą ruletkę.

Możemy trafić na części, które będą naprawdę wytrzymałe, a możemy też trafić na takie, które w bardzo krótkim czasie ulegną uszkodzeniu i będziemy musieli się liczyć z dodatkowymi kosztami, związanymi z kolejną zapłatą. To dlatego, że w przypadku podrobionych zamienników, korzysta się z gorszych materiałów. Znowu w odniesieniu do markowych zamienników, korzysta się z tych samych materiałów, co przy produkcji części oryginalnych, a jedyna różnica jest taka, że zamienniki nie posiadają logotypu producenta, który zawsze znajduje się na oryginałach.

Decyzja należy do nas

Jak widać podczas naprawy samochodu możemy skorzystać z trzech możliwości. Montujemy oryginalne części, montujemy zamienniki o podobnej jakości co oryginalne, albo montujemy zamienniki, które nie oferują nam takiej jakości. Oczywiście wybór należy do nas, jednak warto się zastanowić, czy nie lepiej będzie, jeśli zapłacimy trochę więcej, wybierzemy markowe zamienniki i będziemy mogli zapomnieć o tej usterce na długi czas. To czy warto korzystać z zamienników części oryginalnych, w znacznej mierze będzie zależało do tego, jakie są to zamienniki. Czy produkowane przez znane marki z tych samych produktów co oryginalne, czy jednak nie. Jeśli nie chcemy co chwilę oddawać naszego samochodu do mechanika, to podczas naprawy zdecydowanie powinniśmy korzystać z pierwszej, albo drugiej opcji.

O trzeciej możliwości najlepiej po prostu zapomnieć.