8 sierpnia 2020

Drop

wszystko, czego szukasz

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek – dziś i dawniej

Moda na nadawanie określonych imion żeńskich zmieniała się wraz z upływem lat. Obecnie nadawane są takie imiona, które dawniej nie były znane. Co wpływa na tę modę? Niektórzy specjaliści twierdzą, że duży wpływ na imiona mają bohaterowie ulubionych seriali czy powieści. Nie bez znaczenia są także zwyczaje kulturowe. Pomimo mody na oryginalne imiona, wielu rodziców decyduje się na stosowanie tradycyjnych imion.

Wiele z nich odwołuje się do przeszłości. Coraz popularniejsze stają się także spolszczenia obcojęzycznych imion bądź nawet zapożyczenia. Przykładem może być Jesika bądź Brajan. Jeszcze 20 – 30 lat temu najpopularniejszymi imionami żeńskimi była: Agnieszka, Katarzyna, Małgorzata oraz Anna. Wśród dzisiejszych czterdziestokilkulatek spotkamy wiele kobiet o imieniu Elżbieta, Małgorzata, Ewa oraz Anna.

U 10 lat starszych kobiet dominowały takie imiona, jak Teresa, Krystyna, Maria. Dzisiejsze kobiety w wieku 60 , to głównie Krystyny, Zofie, Janki, Marianny czy Heleny. Z kolei w XIX wieku bardzo popularne były takie imiona, jak Maria, Zofia oraz Anna. Obecnie panują nieco inne trendy w nadawaniu imion. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym imieniem żeńskim była Julia, Wiktoria oraz Oliwia.

Równie popularna jest Natalia, Zuzanna oraz Maja. Wielu rodziców decyduje się na tradycyjne imiona, takie jak Zofia czy Maria. Popularność imion zmienia się co kilka, kilkanaście lat. Jednym z najbardziej powszechnych imion żeńskich jest Anna. Nadawane było zarówno kilka wieków temu, jak i obecnie.