7 lipca 2020

Drop

wszystko, czego szukasz

Ozdoby z masy solnej

Czy domowe dekoracje można upiec? Jak najbardziej, jeśli tylko masz zamiar wykonać je z masy solnej. Z masa tego rodzaju można wyciąć ciekawe kształty, a co najważniejsze – po podgrzaniu staje się całkiem twarda. Możesz więc łatwo ulepić interesujące ozdoby, które następnie będą podnosić wartość estetyczną Twojego mieszkania. Przepis na masę solną jest prosty. Wystarczy zmieszać cztery szklanki mąki ze szklanką soli i połową szklanki gorącej wody. Tak przygotowaną mieszankę rozłóż na desce lub blacie i rozwałkuj – zupełnie tak jak ciasto, z którego wykonujesz ciasteczka albo pierogi. Z solnego „naleśnika” możesz teraz wyciąć kształty.

Najlepszym pomysłem jest użycie gotowych foremek. Jeśli pieczesz czasem ciastka, na pewno posiadasz już takie formy. Jeśli nie – możesz użyć kreatywności, by coś interesującego wyciąć samemu. W tym ostatnim wypadku pamiętaj, że podczas pieczenia ciasto nieco napęcznieje. W efekcie pewne detale mogą przestać być widoczna. Nie musisz więc wycinać bardzo szczegółowo. Gdy już kształty będą gotowe, czas je podgrzać.

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba w tym celu używać patelni ani piekarnika. Wystarczy mikrofalówka. Ułóż ozdoby na talerzu i włóż na kilka minut do mikrofali. Pięć minut na dużej mocy powinno w zupełności wystarczy. Niemniej jednak obserwuj obracający się talerz, by zobaczyć czy przypadkiem formy nie zaczynają się odkształcać. Gdy skończysz podgrzewać, poczekaj aż dekoracje wyschną. Teraz możesz je pomalować i piękne ozdoby będą gotowe.