14 czerwca 2021

Drop

wszystko, czego szukasz

Papier jak wiklina

Wyplatanie wiklinowych koszy czy ozdób to czynność, którą chętnie zajmowały się nasze prababcie. Dziś po wiklinę raczej nikt nie sięga. Kupujemy jedynie gotowe produkty z niej wykonane. Jest materiał dość wytrzymały i wygodny w użyciu.

Jego największą zaletą są jednak względy estetyczne. Wiklina po prostu doskonale się prezentuje. Nieważne czy powstanie z niej kosz, krzesło czy wielkanocny królik. Wiklina nada wykonanej formie wyjątkowego uroku.

O wiklinę, z której można by wyplatać własne dekoracje może nie był łatwo. Istnieje jednak pewien sposób zastępczy, który daje równie dobre efekty. Choć trudno w to uwierzyć, wiklinę można z bardzo dobrym skutkiem zastąpić papierem. Jak to możliwe? Zasada działania jest prosta.

Na początku musisz zwinąć kawałki papieru w cienki rurki. Sam papier jednak łatwo się gnie i nie jest zbyt wdzięcznym materiałem do tego rodzaju zadań. Dlatego przez zwinięte rurki przeciągnij cienki druciki. W ten sposób zyskasz materiał podobny do wikliny, ale znacznie łatwiejszy w obróbce.

Miękkie druciki pozwolą na wyginanie papierowych „włókien” we wszystkie strony. Co najważniejsze, można je splatać podobnie, jak robi się to w przypadku wikliny. Wykonane koszyczki, serduszka i miseczki będą białe – dlatego nie zapomnij przygotować zawczasu zapasu farbek. Papier możesz barwić już na początku, albo pomalować gotowy produkt.

W obu przypadkach ostateczny efekt wizualny będzie nieco inny, jednak może mieć pewność, że niezależnie od przyjętej taktyki jesteś w stanie osiągnąć bardzo ciekawe efekty.