3 marca 2021

Drop

wszystko, czego szukasz

Pożądany brak perfekcji

Każdy producent dąży do tego, by wyrabiane przez niego dobra stawały się coraz lepsze. Poprawiane są techniki produkcji, dobiera się nowe surowce, opracowuje nowe strategie. Tymczasem popyt na produkty typu handmade pokazuje, że perfekcyjność nie zawsze jest pożądana. W końcu dekoracje i ozdoby wykonywane ręcznie posiadają znamiona niedoskonałości.

Widać na nich drobne wady materiału czy błędy twórcy. To jednak właśnie takie produkty osiągają wysokie ceny, a popyt na nie wzrasta. Dlaczego ludzie chcą kupować coś, co nie jest doskonałe? Powody są co najmniej dwa. Pierwszy jest sztuczność rzeczy wykonywanych fabrycznie.

Perfekcja nie jest naturalna. W końcu w przyrodzie nie tak łatwo znaleźć idealnie symetryczne przedmioty czy zjawiska. Gdy coś posiada piękne proporcje – podoba nam się. Idealne proporcje są jednak praktycznie niespotykane.

Dlatego produkty niemal idealne mogą wzbudzać pewną niechęć, a te solidnie wykonane, ale jednak wciąż niedoskonałe – wydawać się przyjaźniejsze. Z tej zasady korzystają twórcy różnych dziedzin sztuki – od muzyki, po produkty wizualne. Zdarza się nawet, że gotowe, perfekcyjnie fabrycznie wykończone produkty są celowo delikatnie niszczone, by przestały sprawiać wrażenie sztucznych. Sztuczność jest też ostatnim elementem, który chcemy mieć we własnych domach.

To właśnie dlatego wiele osób tak chętnie wiesza dekoracje wykonane własnoręcznie. Dodają one ciepła aranżacji, a to efekt, którego poszukuje każdy projektant i który jest czasem trudny do uzyskania.