27 lipca 2021

Drop

wszystko, czego szukasz

Zjeść ciastko, czy mieć ciastko?

Silna wola i samodyscyplinowanie to cechy, które ludzie bardzo chcieliby posiadać. Dość często przeceniają się jednak w tym zakresie. Typowym przykładem są osoby, które twierdzą, że uzależnienie ich nie dotyka, ponieważ maja na tyle silną wolę, by przerwać w wybranym momencie.

Niestety, moment ten bardzo rzadko zachodzi i okazuje się, że wola jest słabsza, niż pierwotnie sądzono. Tego aspektu ludzkiego życia dowodził eksperyment pianek (marshmallows). W latach sześćdziesiątych na uniwersytecie Stanforda naukowcy zbadali grupę dzieci w kontekście umiejętności odroczenia gratyfikacji.

W trakcie badania zostawiano czterolatka samego w pomieszczeniu, gdy na stole leżała słodka pianka. Mógł zjeść ją od razu lub poczekać kwadrans na powrót psychologa – wtedy dostawał dwie pianki. Znaczna część dzieci miała problem z wypełnieniem obietnicy i zaczekaniem.

www.successlearning.pl

Te, którym się udało zwykle starały się odwracać wzrok lub zamykać oczy. Badane dzieci obserwowano w toku dorastania. Okazało się, że te, które przeszły eksperyment pozytywnie miały mniejszą tendencję do tycia, zażywania środków psychoaktywnych, a nawet częściej odnosiły sukces na polu zawodowym i edukacyjnym.