Są osoby, które uważają, że dziecko nie powinno się nudzić. Ono powinno być ciągle zajęte, ciągle coś powinno robić, a jeśli dziecko oznajmia że się nudzi, to zadaniem dorosłego jest takie zorganizowanie mu czasu, aby tą nudę jak najszybciej przepędzić. Dlatego właśnie organizują oni co chwilę jakieś zajęcia dodatkowe, pilnują, aby dziecko w domu miało wiele gier i możliwości zabawy. Prawda jednak jest taka, że nuda jest dziecku potrzebna, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby dobrze się ono rozwijało.

Co może być w niej fajnego?

Każdy zna uczucie, gdy dopada go nuda. Nawet dorosłym się to zdarza, zwłaszcza jeśli na coś czekają i nie mają możliwości zajęcia się niczym innym. Dzieciom nuda także powinna być znana. Oczywiście nie chodzi o to, aby dzieci nudziły się przez większą część dnia i snuły się z kąta w kąt, jednak odrobina nudy jest niezbędna do ich prawidłowego rozwoju.

Przede wszystkim, kiedy dzieci się nudzą, to zaczynają szukać rozwiązania tej sytuacji. To oznacza, że może się okazać, iż wymyślą jakąś zabawę, albo znajdą jakiś sposób na to, aby tą nudę czymś wypełnić. Im większą swobodę im tutaj pozostawimy, tym bardziej może się okazać, że nuda była dla nich naprawdę kreatywnym momentem, w którym wymyśliły coś niesamowitego.

Nie możemy ciągle ingerować

Przyjdą takie momenty, gdy dziecko nie będzie miało wpływu na nudę, a my nie będziemy mogli mu zapewnić atrakcyjnego zajęcia, bo nas po prostu przy nim nie będzie.

Dlatego też, tak ważne jest to, aby nauczyło się, jak sobie z nudą radzić i żeby przekonało się, co może wówczas robić, o czym myśleć, aby tą nudę przegonić. Może się wówczas okazać, że dziecko, które lubi śpiewać, będzie wymyślało w głowie jakieś nowe piosenki, dziecko które lubi matematykę, może powtarzać w myślach tabliczkę mnożenia. Nuda to uczucie, które potrzebne jest każdemu, ale zwłaszcza u dzieci, może się okazać, że będzie to owocny czas, który sprawi, że nauczą się one czegoś nowego, że wymyślą coś niesamowitego, a my zobaczymy, jak świetnie potrafią samodzielnie poradzić sobie z tym uczuciem. Dzieci, nawet te najmniejsze potrzebują trochę samodzielności.

Im więcej będą działać same, tym lepiej będą sobie radziły w późniejszym życiu z różnymi sprawami. Jednak niezwykle ważne jest to, aby dorośli byli obok, tak aby w razie czego mogli pomóc. Jednak muszą oni pamiętać, że nie mogą ingerować w każdym momencie, że najpierw muszą pozwolić dzieciom na samodzielne działanie.