Kiedy dochodzi do awarii samochodu, konieczne jest wymienienie uszkodzonej części na nową. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli, czy lepiej zrobimy kupując części oryginalne, czy może spokojnie możemy sobie pozwolić na zakup zamienników. Oczywiście wpływ na naszą decyzję może mieć cena, jednak pamiętajmy, że będziemy chcieli, aby po naprawie nasz samochód jak najdłużej działał bez żadnych problemów, a to oznacza, że powinniśmy się dokładnie zastanowić, co jest dla nas ważniejsze. Jakość takiej części zamiennej, czy to ile za nią zapłacimy.

Zawsze też możemy się poradzić specjalistów, którzy będą w stanie wyjaśnić nam, na co powinniśmy zwrócić uwagę i czy faktycznie wszystkie części da się zastąpić ich tańszymi zamiennikami.

Co zyskujemy wybierając oryginalne części?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co zyskamy jeśli wybierzemy oryginalne części, to przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że te oferowane w ASO, będą takie same, jak te, które pierwotnie zostały zamontowane w naszym samochodzie. Co więcej, warto tutaj powiedzieć, że będą też posiadały logo producenta, a dodatkowo decydując się na ich montaż w autoryzowanym serwisie obsługi, otrzymamy na nie gwarancję. To sprawi, że wybór takiej opcji będzie najlepszym rozwiązaniem, chociaż będziemy musieli się jednocześnie liczyć z tym, że będzie to również rozwiązanie najdroższe na jakie możemy się zdecydować.

Markowe zamienniki?

Jeżeli nie chcemy płacić zbyt dużych pieniędzy za wymianę wadliwych części, to może się okazać, że bardzo dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z markowych zamienników. Bardzo często są one produkowane w tych samych firmach i na tych samych liniach produkcyjnych, co te oryginalne. Na czym więc polega różnica? Głównie na tym, że na ich opakowaniu nie znajdziemy logotypu marki samochodu, a to już wystarczy, aby takie części były znacznie tańsze niż te, na których ten logotyp się znajduje. Ważne w tym wszystkim jest to, że zamienniki, chociaż są tańsze niż oryginalne części, to jednak proponowane są także w świetnej jakości.

Co więcej, w wielu przypadkach, jeśli zostaną one zamontowane przez pracownika ASO, to nadal możemy liczyć na dwa lata gwarancji, tak jak ma to miejsce przy montowaniu oryginalnych części, a przy okazji za taką wymianę możemy zapłacić nawet do kilkuset złotych mniej.

Czego lepiej unikać?

Oczywiście na rynku mogą nam być oferowane również bardzo tanie zamienniki, jednak pamiętajmy, że one będą oferowały nam niższą jakość i trwałość. Dlatego też, lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i kupić zamienniki wyprodukowane przez znaną firmę, niż decydować się na opcję najtańszą z możliwych, a później denerwować się, że kolejny raz musimy daną część wymieniać, bo nie okazała się ona tak wytrzymała jak mieliśmy nadzieję. W wielu przypadkach śmiało możemy zastąpić oryginalne części ich zamiennikami.

Warto jednak dopilnować, aby były to markowe zamienniki, które są produkowane przez znane i cenione firmy. Wówczas będziemy mieli pewność, że chociaż na ich zakupie będziemy mogli zaoszczędzić nawet spore pieniądze, to jednocześnie będziemy mogli mieć pewność, że oferowana nam jest tutaj odpowiednia jakość i trwałość. Dzięki temu zapłacimy mniej, ale nadal będziemy mogli się cieszyć świetnie działającym samochodem.