Usługi komunikacyjne przeżywają ostatnimi czasy trudne chwile. Stopniowo wypiera je rynek mobilnych aplikacji, które stanowią bardzo ciekawą, bo najczęściej darmową, alternatywę dla chociażby tradycyjnych SMS-ów lub MMS-ów.

Instalując na swoim smartfonie darmowe komunikatory takie jakViber, Messenger, Skype czy Google Talk, stwarzasz sobie możliwość kontaktowania się z innymi zupełnie za darmo. Jedyne czego potrzebujesz, to swobodnego dostępu do sieci internetowej.

W aplikacji Viber poza wysyłaniem wiadomości tekstowych, możesz również tworzyć króciutkie zapisy dźwiękowe. Mankament stanowi fakt, że za pośrednictwem tej aplikacji możliwe jest kontaktowanie się tylko z tymi, którzy wcześniej sami zainstalowali ją na swoich telefonach.

Google Talk to z kolei jedna z usług Google. Jeśli na co dzień pracujesz na tej przeglądarce i skonfigurujesz ją ze swoim systemem operacyjnym na telefonie, będziesz mógł korzystać z tego komunikatora również mobilnie.

Skype i Messenger to już bardzo popularne aplikacje. Pierwsza od dawna używana na komputerach stacjonarnych i laptopach, a ostatnio dostępna również na smartfonach.

Druga to jedna z podstawowych opcji portalu społecznościowego Facebook.