Jeżeli chcemy uzyskać pozwolenie na kierowanie pojazdami mechanicznymi, a więc chcemy, żeby wśród naszych dokumentów znajdowało się prawo jazdy, to koniecznie powinniśmy dopilnować, aby dokładnie poznać prawo drogowe. Oczywiście, w jakimś stopniu już je znamy, bo przecież wiemy, że w naszym kraju obowiązuje prawostronny kierunek jazdy, że nie wolno ani przechodzić, ani przejeżdżać na czerwonym świetle, że należy przepuszczać na pasach pieszych. Ale jednocześnie podczas kierowania pojazdem mechanicznym musimy zwracać uwagę na znacznie więcej rzeczy i dużo więcej wytycznych będzie nas dotyczyło.

Jest wiele wytycznych

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w przypadku prawa drogowego, mamy do czynienia z bardzo dużą ilością różnych wytycznych. To powoduje, że musimy dokładnie zapoznać się z tymi najczęściej spotykanymi, tymi które mogą zaważyć na naszym i innych bezpieczeństwie, a to oznacza, że to właśnie te zasady najczęściej wymieniane są podczas kursu na prawo jazdy. Jednak one nie są jedynymi, jakie powinniśmy poznać.

Dlatego też, dobrze zrobimy, jeśli sami, we własnym zakresie zapoznamy się z tym wszystkim, co zostało zawarte w kodeksie drogowym. Nawet jeśli nie zapamiętamy tak dokładnie wszystkich wytycznych i praw, to jednak będą one gdzieś tam z tyłu naszej głowy i może się okazać, że w odpowiednim czasie sobie o nich przypomnimy. Dodatkowo jeszcze warto podkreślić, że w przypadku tego typu prawa drogowego, jego nieznajomość nie zwalnia nas od poniesienia kary.

To, że nie będziemy pamiętać, z jaką maksymalną prędkością można poruszać się po określonej drodze i tą prędkość przekroczymy, nie oznacza, że nie będziemy musieli zapłacić mandatu, jeśli zostaniemy przyłapani przez policję.

Mandat to nie wszystko

Warto pamiętać, że łamiąc prawo ruchu drogowego wystawiamy się nie tylko na mandat, ale także na więzienie, jeśli okaże się, że ta nasza wina byłą naprawdę spora. Oczywiście, jeśli uważamy, że mandat został nam wystawiony nie słusznie, to nie musimy go przyjmować, jednak wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu, a tam może się okazać, że nie tylko otrzymamy wyższą karę, ale jeszcze będziemy musieli opłacić koszty całego procesu.

Co więcej, jeśli nasze złamanie prawa drogowego doprowadziło do wypadku, w którym ktoś ucierpiał, to może się okazać, że nie skończy się tylko na mandacie, ale będzie nam groził pobyt w więzieniu. To czy faktycznie będzie on miał miejsce i na ile lat, będzie zależało przede wszystkim od tego, jak poważne było nasze złamanie prawa i jak poważne obrażenia odniosła osoba poszkodowana. Pamiętajmy, że prawo drogowe obowiązuje wszystkich.

Nie tylko tych, którzy posiadają prawo jazdy, ale również pieszych. Nie mniej, to właśnie od kierowców wymaga się więcej, bo to oni mają większe możliwości łamania tego prawa, a skutki takich działań mogą być tragiczne dla wielu osób. Dlatego też, warto co jakiś czas sięgać po kodeks prawa drogowego i przypominać sobie to wszystko, co zostało w nim zawarte.