Rodzaj oświetlenia powinien zależeć przede wszystkim od pomieszczenia, w którym zamierzamy je umieścić. Warto jednak poznać podstawowe typy oświetlenia, które możemy umieścić w naszym domu należą do nich:

  • Oświetlenie ogólne – zasadniczo jest ono po prostu tłem dla światła miejscowego. To ogólne doświetla całe wnętrze, dlatego też powinno być umieszczone w centrum pokoju. W nieco większych pomieszczeniach można się zdecydować nawet na dwa lub trzy żyrandole ustawiając je względem siebie symetrycznie.
  • Oświetlenie miejscowe – jego zadaniem jest oświetlanie stref, w których wykonuje się jakieś czynności. Może to być gotowanie, czytanie, toaleta czy odrabianie lekcji.

    W związku z tym wybierane przez nas lampy powinny umożliwiać skierowanie ich punktowo na dany obszar, w zależności od naszych potrzeb.

  • Oświetlenie dekoracyjne – o ile może ono również dawać sporo światła, o tyle jego głównym zadaniem jest podkreślanie walorów wnętrza i tworzenie nastroju. Dzięki niemu można wyeksponować konkretne meble, rośliny lub obrazy. Dodatkowo, same lampy także mogą stanowić oddzielną dekorację.

Wszystkie te rodzaje idealnie się uzupełniają tworząc niepowtarzalne kombinacje świetlne. Ich podstawowym zadaniem powinno być jednak zapewnienie komfortu domownikom, a także eksponowanie walorów konkretnych pomieszczeń.

Poza tym, oświetlenie odgrywa również dużą rolę w budowaniu nastroju, zatem wpływa na to czy w pokoju jest przytulnie. W związku z tym nie warto inwestować w pojedynczą lampę, lecz starać się każdemu z pomieszczeń nadać oryginalny charakter. Poprzez połączenie tych typów oświetlenia jest się bowiem w stanie nadać niesamowity charakter wszystkim pomieszczeniom w domu, warto zatem zagłębić się w ten temat.

Źródła światła – rodzaje

1. Żarówki tradycyjne – ich dobrze znaną przez wszystkich cechą jest z pewnością charakterystyczna delikatnie żółta, ciepła barwa, która dodaje wnętrzu przytulności. Mogą one być zarówno przezroczyste, jak i barwione na rozmaite kolory.

Jeśli chodzi o ich koszt, należą do najtańszej opcji, jednakże są najdroższe w eksploatacji. Dodatkowo, jednym z rodzajów żarówek są halogeny, które różnią się nieco barwą. Jest ona bowiem nieco zimniejsza i bardziej zbliżona do naturalnego koloru światła. Ich zaletą jest na pewno czas świecenia, ponieważ jest on dwa razy dłuższy niż zwykłej żarówki. Poza tym, halogeny dają więcej światła przy takiej samej mocy. Z pewnością przydadzą się one szczególnie tam gdzie potrzeba bardzo silnych źródeł światła, na przykład przy pracach technicznych.

2. Świetlówki – mogą dawać różne barwy światła, od jasnych po bardziej zbliżone do żarówek tradycyjnych. Zaleca się ich stosowanie w miejscach, gdzie będą zapalane na dłużej. Cechuje je bowiem dość długi czas uzyskiwania pełnej jasności, w związku z tym zbyt częste ich przełączanie znacząco skraca ich żywotność. 3. Diody LED – są one najnowszym rozwiązaniem, a jedną z ich zalet jest to, że osiągają pełną jasność natychmiast.

Dodatkowo są znacznie trwalsze od żarówek oraz mogą dawać zimną lub ciepłą barwę światła.