Zabiegi związane z medycyną estetyczną są dość popularne i raczej nie ma w tym nic dziwnego. Można śmiało powiedzieć, że to efekt rosnącej dbałości ludzi na świecie o swój wygląd. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że największym zainteresowaniem takie usługi cieszą się wśród kobiet. Rzeczywiście to one kładą szczególny nacisk na aspekt wizualny. Dlatego decydują się na głównie na dwa rodzaje zabiegów. Takie, które mają poprawić wygląd ich skóry w jakimś aspekcie (zwłaszcza twarzy), a także te związane z modelowaniem sylwetki. Panie, które narzekają na nadmiar tkanki tłuszczowej sięgają nawet po dość inwazyjne, ale skuteczne metody. Liposukcja to zabieg rzeczywiście dość inwazyjny, u niektórych budzący nawet silny strach. Jednakże nie da się dyskutować z tym, że w wielu przypadkach może bardzo zdecydowanie zmienić wygląd, zwłaszcza jeśli tłuszcz nagromadził się w konkretnych partiach ciała. Kluczowe jest jednak to, aby zabieg został wykonany przez specjalistę w odpowiednich warunkach i oczywiście przy zachowaniu wszelkich medycznych wskazań.

Liposukcja – kto decyduje się na nią najczęściej?

Chętniejsze do poddawania się temu zabiegowi są kobiety. Konkretnie te, które zmagają się z nadwagą lub wręcz otyłością. Oczywiście ta ostatnia ma charakter w gruncie rzeczy choroby i walka z nią musi mieć kompleksowy, a nie miejscowy charakter. Można wszakże usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej na przykład z ud, ale co z tego, jeśli nie idzie za tym zmiana nawyków żywieniowych, a także aktywność fizyczna? Warto w tym kontekście zdecydować się na szeroką terapię. Zabiegi estetyczne mogą być uzupełnieniem, jednakże nigdy nie będą efektywnym sposobem na radzenie sobie z otyłością jako taką. Liposukcja bywa wskazana, ale na pewno nie można jej nadużywać.

Doskonale zdają sobie z tego sprawę lekarze pracujący na co dzień z osobami otyłymi.

Jak liposukcja może podnieść samoocenę i jakość życia?

Pozbycie się niechcianego tłuszczu to zawsze źródło satysfakcji, a przy tym szansa na lepsze życie. Najlepiej chudnąć w wyniku procesów zachodzących w organizmie w związku ze zmianą diety i uprawianiem sportu. To zdecydowanie najzdrowsze, ale też dające najwięcej satysfakcji osobom zmagającym się z niedoskonałościami własnego ciała. Dlatego właśnie liposukcja powinna mieć li tylko charakter interwencyjny i mieć swoje zastosowanie tam, gdzie „naturalne” chudnięcie może nie dać pożądanych efektów w dającym się przewidzieć czasie. Podobnie sprawy mają się z obrzękami limfatycznymi, które również pojawiają się u osób z zaawansowaną otyłością. Limfa nie zawsze ulega samoczynnemu wchłonięciu, dlatego dokonuje się tego na drodze specjalnie opracowanego zabiegu. Trzeba to zawsze zostawiać w rękach osób kompetentnych.

Czy liposukcja jest bezpieczna dla osoby jej poddawanej?

Co do zasady zabieg liposukcji nie jest niebezpieczny, aczkolwiek musi być wykonany w prawidłowy sposób. Zwykle odbywa się to w znieczuleniu ogólnym, jednakże stosuje się czasami inne formy znieczulenia o bardziej miejscowym charakterze lub też polegające na zaaplikowaniu specjalnego środka do kręgosłupa pacjenta. O ile w trakcie zabiegu osoba poddawana mu nie czuje bólu, to już potem niestety trzeba się z nim liczyć. Liposukcja ma bowiem dość inwazyjny charakter i jest ingerencją w tkankę. Skóra musi się więc „dopasować” do nowej sytuacji i tego, że tłuszczu w danym miejscu już nie ma. Mogą pojawić się też obrzęki i zasinienia. Zdecydowanym przeciwwskazaniem do zabiegu są zaburzenia naczyniowe, krzepnięcia krwi, a także choroby autoimmunologiczne czy też cukrzyca. Decyzje o kwalifikacji do liposukcji każdorazowo podejmuje lekarz.