W 1983 roku po raz pierwszy zaprezentowano model Opel Corsa A. Jego produkcja trwała od 1982 do 1993 roku. Opel Corsa A był najmniejszym pojazdem z dotychczas produkowanych przez Opla. Zdecydowano się na jego produkcję, gdyż jak pokazały badania klienci byli szczególnie zainteresowani małymi samochodami.

W 1969 roku pojawiły się pierwsze projekty małych samochodów, w tym także pomysł na samochód z przednim układem napędowym. Prace nad małym Oplem rozpoczęły się jednak dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych. Produkcję oficjalnie rozpoczęto w 1982 roku. Produkowano dwa podstawowe nadwozia: hatchback oraz TR z klasycznym trójbryłowym nadwoziem.

Niedługo potem powstała trzecia wersja o cechach sportowych – SR. Powierzchnie nadwozia małych Opli A były gładkie i bez głębokich wytłoczeń. Dzięki temu podczas jazdy opór powietrza był dużo mniejszy. Samochód produkowano też z różnymi wersjami silnika od 1.

0 do 1.6. W 1990 roku samochód został poddany delikatnym zmianom wizualnym. Zmieniono wówczas deskę rozdzielczą oraz zderzaki.