Wyplatanie wiklinowych koszy czy ozdób to czynność, którą chętnie zajmowały się nasze prababcie. Dziś po wiklinę raczej nikt nie sięga. Kupujemy jedynie gotowe produkty z niej wykonane. Jest materiał dość wytrzymały i wygodny w użyciu.

Jego największą zaletą są jednak względy estetyczne. Wiklina po prostu doskonale się prezentuje. Nieważne czy powstanie z niej kosz, krzesło czy wielkanocny królik. Wiklina nada wykonanej formie wyjątkowego uroku.

O wiklinę, z której można by wyplatać własne dekoracje może nie był łatwo. Istnieje jednak pewien sposób zastępczy, który daje równie dobre efekty. Choć trudno w to uwierzyć, wiklinę można z bardzo dobrym skutkiem zastąpić papierem. Jak to możliwe? Zasada działania jest prosta.

Na początku musisz zwinąć kawałki papieru w cienki rurki. Sam papier jednak łatwo się gnie i nie jest zbyt wdzięcznym materiałem do tego rodzaju zadań. Dlatego przez zwinięte rurki przeciągnij cienki druciki. W ten sposób zyskasz materiał podobny do wikliny, ale znacznie łatwiejszy w obróbce.

Miękkie druciki pozwolą na wyginanie papierowych „włókien” we wszystkie strony. Co najważniejsze, można je splatać podobnie, jak robi się to w przypadku wikliny. Wykonane koszyczki, serduszka i miseczki będą białe – dlatego nie zapomnij przygotować zawczasu zapasu farbek. Papier możesz barwić już na początku, albo pomalować gotowy produkt.

W obu przypadkach ostateczny efekt wizualny będzie nieco inny, jednak może mieć pewność, że niezależnie od przyjętej taktyki jesteś w stanie osiągnąć bardzo ciekawe efekty.